A sorozat újabb részéhez érkezett. Ez is egy rövid videó. A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete keretei között készült ez a munkám is. A pozitív hangvételű, vidám és informatív, a vak emberek hétköznapjairól szóló részek közül most a zoknipárosítás lesz a téma.
(A sorozat e blogon publikált összes része e linkre kattintva tekinthető meg)
Megmutatunk egy segédeszközt is, a zoknipárosítót, ami szerintem látó emberek háztartásában is elkélhet egész nyugodtan.
Ezt a részt is megpróbáltuk akadálymentesíteni
Ehhez a videóhoz is készült felirat és képleírás is az önkéntes látó diákok segítségével. A Youtubeon a videó leírásában is megtalálható ez utóbbi, de ide is bemásoltam a lejátszófelület után. Érdemes vak sorstársaimnak a képleírásokat elolvasni, mert vannak olyan részletek, melyek úgy jobban érthetőek, ha tudjuk, mi látható közben. Persze enélkül sem teljesen élvezhetetlen… 🙂
Köszönet Kondrát Petrának, Horváth Attilának és Baktai Norbertnek önkéntes munkájukért! Ők a BMSZC Neumann János Informatikai Technikum 11.c osztályos tanulói. Méltán lehetnek rájuk büszkék szüleik, tanáraik, iskolájuk. Én az vagyok! 🙂
Jó szórakozást kívánok!
A Stáblista
Videófelvétel és fotók: Horváth Attila
Videószerkesztés: Baktai Norbert
Felirat és képleírás készítés: Kondrát Petra
(A felvétel videókamerával, ugyanakkor nem stúdió körülmények között készült.)
Forgatókönyv, hangfelvétel és szerkesztés: Horváthné Dunaveczki Leona (a blogszerző)
Képek, mozgóképek leírása az elhangzó szöveg mellé:
Először a szöveget írjuk le idézőjelekben, majd alá zárójelben azt, hogy mi látható akkor, amikor az elhangzik. Így próbáljuk bizonyos mértékig láttatni vak érdeklődőink számára a videót. Hallássérült
nézőink részére felirat készült.
A 3. rész képleírásai
„Zéró látás, színes hétköznapok”
(A kezdőkép egy háttérképen fehér betűkkel a fenti szöveg, mely a sorozatunk címe, s a kép jobb felső sarkában a VGYKE logója.)
„3. rész: Zoknipárosítás”
(Fekete alapú háttéren az elhangzó alcím olvasható, itt nincs VGYKE logó, de ez után végig újra megjelenik folyamatosan a képernyő jobb felső sarkában. Illetve ez után végig feliratozva van a videó.)
„Egy újabb kihívás, itt egy csomó zokni, amit párosítanom kell.”
(Egy lavor tele zoknival.)
„Páratlan lehetőség, csak ma! Dehogyis! Páratlan zoknik és nem csak ma…”
(Zoknikkal kirakva a „Páratlan” szó egy kanapén.)
„Amikor kicsik voltak a gyerekek, rájöttem, hogy ez egy jó móka is lehet adott esetben, ráadásul a „keresd a párját” feladat még fejleszti is a kicsik képességeit.”
(Párosított zoknik kiterítve egy kanapén, annnak teljes hosszában.)
„Ha egyedül csinálom ezt a dolgot, először a zoknik méretét nézem meg. Vajon egyforma hosszúak? Ha igen, akkor a következőt figyelem, milyen a tapintásuk.”
(Szereplő látszik hogy tapogatja a két zoknit a kezében.)
„Nálunk még olyan is van a családban, hogy méretre is és tapintásra is, lehet egyforma a két zokni, ezért ezeket félreteszem.”
(a Szereplő keze látszik hogy tapogatja a két egyforma méretű és tapintású, de másféle színű zoknit.)
„S ha hazajönnek a többiek, megkérdezem őket. Illetve itt is használhatnék színfelismerő alkalmazást, vagy videótelefonos segítséget is kérhetnék.”
(Hátteren egy színfelismerő készüléknek a képe.)
„Tegyük fel, hogy amit lehetett, párosítottunk.”
(Szép hátteren csak a szöveg felirata látszik.)
„Hogy lett mégis ennyi páratlan zokni?”
(Zoknikkal kirakva a „Páratlan” szó egy kanapén.)
„Biztos vagyok benne, hogy tíz háztartásból kilencben ismerik a problémát, a lábakról lekerülő zoknik egyik fele nem tudni hová tűnik el. Egyik megoldás lehet, hogy felfogadunk egy magánnyomozót, aki titkos kameráin keresztül megfigyeli a jelenséget. Vagy szimpatikusabb lenne beidomítani egyik házi kedvencünket? Vagy?”
(Szép hátteren csak a szöveg felirata látszik.)
„Van egy eszköz, ez a zoknipárosító.”
(Kép egy zoknipárosítórol.)
„Ha valaki leveszi a koszos zokniját, s beleteszi ezekbe a lyukakba így, akkor már mehet is a mosógépbe,”
(a Szereplő egy zoknipárosítóba belebujtatja a zoknit.)
„s a teregetőre is fel tudjuk akasztani az egyben maradt zoknipárt.”
(Teregetőre felakasztott zoknipárosító látszik.)
„Maradt még egy kérdés.: Hogyan lehet rászoktatni a család minden tagját, tegye a zoknipárosítóba a zokniját azonnal, amikor leveszi? Lehet hozni az ötleteket bátran! Arról is írhatsz kommentben, ha neked van olyan praktikád, ami itt nem hangzott el.”
(Szép hátteren csak a szöveg felirata látszik.)
„A felvételen szereplő segédeszköz kapható a Láthatár segédeszköz boltunkban.”
(Felbukkan egy kép a lathatarbolt.hu logója a háttér közepén.)
“Ha tetszett a videó, nyomj egy like-ot, iratkozz fel YouTube csatornánkra, oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel!”
(Egy szép háttérképen látszik középen ez a szöveg.)
Biztosan van valamilyen története, gondolata a fent írottakkal kapcsolatosan. Kérem, ossza meg velem bátran a hozzászólásoknál a megosztás gomb alatt!
Feliratkozás hírlevélre
Ha értékesnek találja ezt az írást, és szívesen olvasna még blogbejegyzéseket tőlem, akkor alább az űrlap, melyen keresztül fel tud iratkozni – többek között – blogértesítő hírlevélre is. Mielőtt választ az ingyenes szolgáltatások közül, ismerje meg az adatkezelési tájékoztatót!
Itt olvashatja el.